امضای سند همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان

تب‌های اولیه

امضای سند همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان

چهارشنبه, اسفند 23, 1396 - 15:00 لینک کوتاه اشتراک گذاری با تلگرام پرینت

به گزارش دیوان اقتصاد ، در پایان دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و جمهوری آذرب

به گزارش دیوان اقتصاد ، در پایان دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان، سند نهایی اجلاس شامل ۸ سند همکاری امضا شد. در مراسم امضا این اسناد که در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی مذاکرات دو روز گذشته را مثبت ارزیابی کرد و گفت: کمیته اقتصادی، تجاری، بانکی، کمیته حمل و نقل و ارتباطات، کمیته انرژی، آب و محیط زیست، کشاورزی، علمی و تحقیقات چهار کمیته‌ای بودند که در جریان برگزاری این اجلاس، تشکیل شد.

وزیر اقتصاد یادآور شد که همکاری بانکی مورد توجه رییسان جمهوری دو کشور است و می‌خواهیم این کار به نتیجه نهایی برسد. کرباسیان افزود: یکی از مهمترین این اسناد، امضای سند سرمایه گذاری مشترک ایران و آذربایجان است که بر این اساس راه آهن رشت ـ آستارا با سرمایه گذاری مشترک دو کشور احداث می‌شود.

کرباسیان اظهارداشت: تامین مالی برای این مسیر ریلی با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری از جانب ایران و همچنین سرمایه گذاری متقابل جمهوری آذربایجان به همین میزان (۵۰۰ میلیون دلار) تکمیل خواهد شد.

وی با بیان اینکه طرح معاوضه نفتی و گازی (سوآپ) از دیگر اسناد مهمی است که در این نشست به امضاء رسید، اضافه کرد: این قراردادها پس از تعطیلات نوروزی با سفر رییس جمهوری ایران به جمهوری آذربایجان، نهایی خواهد شد.

«شاهین مصطفی اف» وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان نیز گفت: تهران و باکو به دلیل همزیستی در منطقه، دارای اشتراکات دینی و آداب و رسوم هستند و یکی از آنها، عید نوروز است. وی افزود: در چهارسال گذشته روابط دو کشور توسعه یافته و نتایج خوبی حاصل شده است که از آن جمله می توان به ۱۰ دیدار رییسان جمهوری دو کشور اشاره کرد.