حجم بدهی‌های خارجی ایران ۸ درصد کاهش یافت

حجم بدهی‌های خارجی ایران ۸ درصد کاهش یافت

حجم بدهی‌های خارجی ایران در پنج ماه نخست امسال نسبت به ابتدای سال جاری با ۸ درصد کاهش روبرو بوده است.

 

به گزارش دیوان اقتصاد به نقل از ایبِنا، براساس آخرین آمار بانک مرکزی میزان بدهی خارجی ایران در پایان مردادماه براساس سررسید اولیه بدهی‌ها ۱۰ هزار و ۴۰۵ میلیون دلار است که ۶ هزار و ۶۱۳ میلیون دلار آن بدهی‌های میان‌مدت و بلندمدت و ۳ هزار و ۷۹۲ میلیون دلار از این میزان بدهی‌های کوتاه مدت است.

این تعهدات بالفعل ایران بر مبنای یورو نیز رقمی بالغ بر ۹ هزار و ۳۳ میلیون یورو محاسبه شده که ۵ هزار و ۷۴۱ میلیون یورو از این میزان حجم بدهی‌های میان‌مدت و بلندمدت و ۳ هزار و ۲۹۲ میلیون یورو حجم بدهی‌های کوتاه‌مدت است.

حجم بدهی‌های ایران در پایان تیرماه ۱۰ هزار و ۶۶۸ میلیون دلار بوده که در پایان مردادماه با افت مواجه شده و به ۱۰ هزار و ۴۰۵ میلیون دلار رسیده است. این در حالی است که آمار بدهی‌های خارجی ایران در پایان ماه نخست سال جاری ۱۱ هزار و ۳۰۵ میلیون دلار بوده است که این آمار حکایت از کاهش حجم بدهی‌های خارجی ایران در پنج ماه نخست سال جاری دارد.

یکی از شاخص‌های مهم برای سنجش میزان بدهی خارجی هر کشور، مقایسه آن با میزان تولید ناخالص داخلی است تا میزان کشش اقتصاد آن برای جذب منابع مالی خارجی تعیین شود. براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۷ به ۴۳۱ میلیارد و ۹۲۰ میلیون دلار رسیده است.

بر این اساس نسبت بدهی‌های خارجی ایران به تولید ناخالص داخلی حدود ۲.۵ درصد است که رقم پایینی به شمار می‌رود. مقایسه شاخص نسبت بدهی خارجی ایران به تولید ناخالص داخلی با سایر کشورها نشان می‌دهد که ایران در زمره کشورهایی است که کمترین میزان بدهی خارجی را در جهان دارد.

تازه ترین آمارهای اقتصادی منتشر شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد که در پنج ماه ابتدای امسال، ۱۳ هزار و ۹۶۳ هزار تن کالا به ارزش ۱۸ هزار و ۸۹۳ میلیون دلار وارد کشور شده و ۴۲ هزار و ۱۲۸ هزار تن کالا به ارزش۱۷ هزار و ۱۴۸ میلیون دلاربدون احتساب میعانات گازی از کشور صادر شده است.
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

کانال تلگرام دیوان اقتصاد صفحه اینستاگرام دیوان اقتصاد