بازار سرمایه آماده راه‌اندازی قراردادهای آتی ارز

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد:

بازار سرمایه آماده راه‌اندازی قراردادهای آتی ارز

چهارشنبه, آذر ماه 14, 1397 - 12:56 لینک کوتاه اشتراک گذاری با تلگرام پرینت

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: بازار سرمایه آماده راه اندازی قراردادهای آتی ارز است، اما بانک مرکزی تصمیم نهایی درباره عملیاتی شدن این بازار را خواهد گرفت.

 

به گزارش دیوان اقتصاد،شاپور محمدی در گفتگو با ایبِنا اظهار داشت: بانک مرکزی اعتقاد دارد که بازار نقدی ارز باید در بازار پول شکل بگیرد اما در عین حال، بر اساس قانون باید اوراق مشتقه ارز همانند قرادادهای آتی یا قرادادهای سلف در بازار سرمایه معامله شود.

سخنگوی شورای عالی بورس در ادامه گفت: اساسا هر گونه اوراق بهادار باید در بازار سرمایه معامله شود، بنابراین اگر بازار نقدی مناسبی به وجود آید و یک قیمت مرجع در آن شکل بگیرد، بازار سرمایه آمادگی راه اندازی بازار قراردادهای مالی این اوراق را دارد.

همچنین رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود : مصوبه شورای عالی بورس نیز از حدود ۳ سال گذشته وجود دارد که راه اندازی و معامله بازار قراردادهای آتی ارز در بازار سرمایه را مجاز و قانونی کرده است.

محمدی درباره زمان راه اندازی قراردادهای آتی ارز گفت: زمان بندی و جزییات راه اندازی این بازار وابسته به تصمیم بانک مرکزی است، اما در ارکان بازار سرمایه آمادگی راه اندازی این بازار جدید از مدت ها پیش تا به امروز وجود دارد به طوری که فرابورس و بورس کالا از ماه ها قبل، بسترها، سامانه معاملاتی و سایر موارد مرتبط با این بازار را آماده کرده اند تا با همکاری بانک مرکزی هر زمان تصمیم گیری نهایی اتخاذ شد، این بازار در بورس راه اندازی شود.سرمایه گذاران به چشم‌انداز روشن بورس امیدوار باشند

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به حمایت دولت و مجلس از بازار سرمایه گفت: چشم انداز بورس روشن است و سرمایه گذاران امیدوار باشند.

شاپور محمدی درگفت‌وگو با فارس، با اشاره به وضعیت بازار سرمایه اظهار داشت: یکی از کارهایی که دولت و مجلس در حوزه‌های تصمیم‌گیری باید داشته باشند کمک به تقویت سودآوری شرکت‌ها است. این موضوع در حوزه‌های مختلف قابل دنبال کردن است. شرکت‌های بورسی شفاف‌ترین شرکت‌های کشور هستند و به عنوان شرکت‌هایی که صادرات و اشتغال خوبی داشته و ارزش افزوده خوبی تولید کردند باید مورد حمایت قرار گیرند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درمورد نحوه حمایت از شرکت‌ها گفت: قیمت‌هایی که برای کالای شرکت‌ها گذاشته می‌شود باید به گونه‌ای باشد که واسطه‌ها استفاده کننده تفاوت قیمتی نباشند بلکه تولیدکننده بهره‌مند شود؛ طبیعتا هرجا نیاز است از مصرف‌کننده حمایت صورت بگیرد باید اقدام شود و حمایت از تولیدکننده نیز در کنار مصرف‌کننده همپای هم در قوانین وجود دارند.

وی ادامه داد:‌ از این رو لازم است برای آنکه بازار سرمایه از قوت قبلی برخوردار و رشد و بالندگی داشته باشد و سیاست‌گذاری‌هایی که در تدوین بودجه سال 98 در مجلس دنبال می‌شود توجه ویژه به سودآوری شرکت‌های بورسی داشته باشند. با این کار شفافیت تشویق می‌شود و آنهایی که قانون‌مند هستند و ضوابط را رعایت می‌کنند در اقتصاد تشویق می‌شوند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: می‌دانیم شرکت‌هایی که وارد بورس می‌شوند قوانین و مقررات متعددی را قبول می‌کنند که نشان دهنده قانون‌مداری آنها است. از این جهت این شرکت‌ها نمونه‌های خوبی برای حمایت شدن هستند.

محمدی گفت: از دولت و مجلس انتظار داریم از شرکت‌های بورسی حمایت کنند؛ بخصوص آنکه شرایط کنونی وقت بررسی و نهایی شدن بودجه سال ‌آینده است.

نرخ ارز بر بازار سرمایه اثرگذار است

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره اثر گذاری نوسان نرخ ارز در بازار سرمایه گفت: نرخ ارز بر روی بازار سرمایه اثر گذار است و کسی نمی‌تواند تاثیر آن را در بازار انکار کند اما افق سرمایه گذاری بسیار مهم است. درخواست ما از سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی این است که افق را در نظر بگیرند.

شاپور محمدی در گفت وگو با ایلنا درباره شرایط بازار سرمایه با توجه به نوسانات نرخ ارز و تصمیمات مرتبط با تصویب CFT و FATF  و اثر گذاری مجموعه این عوامل بر روی ارزش سهام شرکت هایی با درآمد ارزی و ریالی اظهار داشت: شرکت‌های حاضر در بورس پتانسیل‌های مستعدی دارند و کشورمان دارای مزیت‌های نسبی واقعی است و این موضوعات تاثیر گذاری کوتاه مدت خواهند داشت.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه باید افق بلند مدت فضای سرمایه گذاری تحلیل شود،‌ ادامه داد: فعالان بازار سرمایه جزییات شرکت‌ها و نحوه سودآوری آنها را می شناسند و ممکن است در این میان بحث های عمومی هم مطرح شود اما تمام موضوعات باید در قالب چارچوب های مالی تحلیل شود البته بعضا وزن این بحث‌های عمومی بسیار کم است.   

محمدی درباره اثرگذاری نوسانات نرخ ارز در بازار سرمایه گفت: نرخ ارز بر روی بازار سرمایه اثر گذار است و کسی نمی‌تواند تاثیر آن را در بازار انکار کند اما افق سرمایه گذاری بسیار مهم است. درخواست ما از سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی این است که افق را در نظر بگیرند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به این سوال که آیا ادامه کاهش نرخ ارز به نفع بازار سرمایه خواهد بود،‌ گفت: تغییر قیمت ارز باید در حدی که بر روی سودآوری شرکت‌ها اثر می‌گذارد، تحلیل شود. نباید نسبت به موضوع مقطعی واکنش نشان داد چرا که موضوعات مربوط به بازار سرمایه محدود به چند روز،‌ یک هفته یا یک ماه نیست بلکه بحث بازار سرمایه مدل‌های ارزش های گذاری هستند که باید 4 الی 5 سال عایدات را در خود بگنجانند بنابراین این نوسانات نرخ ارز اثر کوتاه مدت خواهد داشت و در بلند مدت تاثیری در روند بازار سرمایه نمی‌گذارد.
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

کانال تلگرام دیوان اقتصاد صفحه اینستاگرام دیوان اقتصاد