تعاونی‎ها مشتری جدی پرسپولیس و استقلال

تعاونی‎ها مشتری جدی پرسپولیس و استقلال

دبیرکل اتاق تعاون ایران کم نقص‌ترین روش واگذاری پرسپولیس و استقلال را جمع‌سپاری با رویکرد تعاونی سهامی عام عنوان کرد.

 

به گزارش دیوان اقتصاد به نقل از تسنیم ، ماشاالله عظیمی دبیرکل و عضو هیئت رئیسه اتاق تعاون ایران با اشاره به برگزاری نشست بررسی ابعاد علمی و اقتصادی واگذاری دو باشگاه پرسپولیس و استقلال گفت: اتاق تعاون در هیئت   واگذاری از پیشنهادات مردم‌پایه و هوادارمحور در خصوص واگذاری باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال حمایت می‌کند.

با توجه به تصویب واگذاری دو باشگاه ورزشی استقلال و پرسپولیس و تاکید رئیس   جمهور در اجرای آن، دبیرکل اتاق تعاون ایران کم نقص‌ترین روش واگذاری را جمع‌سپاری با رویکرد تعاونی سهامی عام عنوان کرد.

عضو هیئت رئیسه   اتاق تعاون ایران افزود: در حال حاضر بخش‌های علمی و اقتصادی کشور پیشنهاد تعاونی سهامی عام را برای هر دو باشگاه به صورت مجزا با شخصیت حقوقی مستقل ارائه کردند.

دبیرکل اتاق تعاون ایران ضمن تاکید بر اینکه تجربیات موفقی در این خصوص وجود دارد، گفت: این تجربیات با مقررات و ظرفیت‌های کشور سازگاری دارد و با تطبیق و شبیه سازی برخی الگوهای موفق امکان شیوه تعاونی سهامی عام در ایران را میسر می‌کند.

وی  به جمع‌سپاری با رویکرد تعاونی سهامی عام به عنوان کم نقص‌ترین روش واگذاری اشاره کرد و گفت: جمع سپاری راهبردی ارزشمند است و باید در نظر داشت که  یکی از روش‌های تامین مالی، “تامین مالی جمعی” است.

عظیمی ادامه داد: تنوع در روش ها، راحتی تامین مالی و سهولت اداره باشگاه‌ها از جمله قابلیت‌های تعاونی سهامی عام است. عضو هیئت رئیسه  اتاق تعاون ایران افزود: مدل تعاونی تاکید بر اداره حرفه ای،   هوشمندانه، اقتصادی، تخصصی، مردمی، دموکراتیک و کاملا رقابتی دارد.

این مقام مسئول ادامه داد: کسانی که اداره باشگاه‌ها را بر عهده می‌گیرند، می‌بایست از اهلیت اداره کردن، برخوردار باشند.

وی در معرفی ویژگی‌های اقتصاد تعاونی گفت: شفاف‌سازی و ممانعت از بروز فساد از مشخصه‌های بارز فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی در اقتصاد تعاونی است.

عظیمی در ادامه به بررسی اقتصاد در بخش‌های مختلف پرداخت و افزود: در دنیای امروز اقتصاد توریسم، اقتصاد حمل و نقل، اقتصاد سلامت و اقتصاد ورزش جایگزین مناسبی برای تولید کالا و نفت شده است که به جرات می‌توان گفت: اقتصاد ورزش سایر اقتصاد‌ها را تحت تاثیر قرار داده است.

وی گفت: از نگاه فدراسیون‌های جهانی، دولتی اداره شدن باشگاه‌های ورزشی وجه عقلایی و حرفه‌ای ندارد همچنین اساس اصل 44 قانون اساسی تاکید بر خروج دولت از تصدی‌گری و ماندن در جایگاه حاکمیتی دارد از این رو تاخیر در واگذاری به صلاح کشور، مردم و دولت نیست.

عضو هیئت رئیسه   اتاق تعاون ایران، بخش تامین مالی را ساده‌ترین بخش این فرآیند توصیف کرد و افزود: به نظر اتاق تعاون بخش تامین مالی برای خرید باشگاه ها، ساده‌ترین راه حل این مسئله است به شرطی که پیشنهادات جدید  و علمی با حمایت جدی دولت و سازمان‌های ذیربط همراه شود.

 
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

کانال تلگرام دیوان اقتصاد صفحه اینستاگرام دیوان اقتصاد