کیفیت گندم با عرضه در بورس کالا افزایش می‌ یابد

کیفیت گندم با عرضه در بورس کالا افزایش می‌ یابد

بودجه دولت جهت خرید تضمینی گندم به میزان ۸ هزار و ۱۴۰ میلیارد تومان در شرایطی تعیین شده که علاوه بر فشار مالی سنگینی که این طرح بر دوش دولت می گذارد، مواردی همچون کیفیت پایین برخی محموله های تحویلی به دولت و نرخ واحد برای خرید گندم با کیفیت های مختلف، از موضوعات مورد بحث در این زمینه است

به گزارش دیوان اقتصاد، علیقلی ایمانی نایب‌رئیس بنیاد ملی گندم کاران ایران در خصوص نقش بورس کالا در رونق کشاورزی و کشت گندم به مهر گفت: عرضه گندم کل کشور در بورس کالا به مقدماتی نیاز دارد که اگر این مقدمات فراهم شود، شاهد تحولی مثبت در این حوزه خواهیم بود. به عنوان مثال برای عرضه محصول گندم کاران در بورس با پراکندگی جغرافیایی زمین‌های تحت کشت در سراسر کشور و نیز برداشت گندم در حجم‌های پایین توسط کشاورزان خرد روبه رو هستیم که چگونگی جمع‌آوری گندم کشاورزان خرد در نقاط مختلف کشور، موضوع اصلی برای عرضه گندم در بورس کالا به شمار می رود.

وی افزود: راهکار حمایت از گندم کاران خرد در سراسر کشور، ایجاد انبارهایی در نقاط مختلف کشور است. در صورت راه‌اندازی این انبارها، کشاورزان می‌توانند گندم مورد تأیید و مطابق با استانداردهای بورس کالا را حتی در حجم‌های پایین مثل یک تن، تحویل دهند و از مزایای عرضه محصول خود در بورس کالا بهره‌مند شوند.

ایمانی ضمن تأکید بر مزایای عرضه گندم در بورس کالا به‌جای خرید تضمینی گندم توسط دولت، اظهار داشت: امکان عرضه گندم کشاورزان خرد به انبارهای بورس کالا در گام اول، به تلاش کشاورزان جهت بهبود کیفی گندم برداشت‌شده کمک خواهد کرد چراکه در خرید تضمینی گندم توسط دولت، کیفیت کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. ولی عرضه محصول کشاورزی در بورس کالا منوط به دارا بودن مشخصات و شاخص‌های خاصی در درجه رطوبت، رنگ و... است و این موضوع، کشاورزان را به کشت گندم باکیفیت بالاتر ترغیب می‌کند. بنابراین تولید گندم باکیفیت بهتر، نخستین دستاورد مهم عرضه گندم در بورس کالا خواهد بود.

وی اضافه کرد: مزیت مهم دیگر عرضه گندم در بورس کالا، عدم‌مداخله دولت در خرید گندم و امکان استفاده از ابزارهای بورس توسط کشاورزان است. در نظر داشته باشید که تأمین بودجه خرید تضمینی گندم توسط دولت، هم برای دولت مشکلاتی به همراه دارد و از سوی دیگر گندم کاران هم از فرصت‌هایی مثل فروش سلف تمام یا بخشی از محصولات خود محروم هستند. حال‌آنکه در صورت عرضه گندم در بورس کالا، امکان فروش نقدی یا سلف و با قیمت مناسب‌تر خواهند داشت.

وی درپایان خاطرنشان کرد: بنیاد ملی گندم کاران ایران مذاکراتی با مسئولان بورس کالا داشته و امیدواریم طرفین هر چه زودتر به توافق مثبتی در این حوزه برسند.
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

کانال تلگرام دیوان اقتصاد صفحه اینستاگرام دیوان اقتصاد