جلسه تعیین حداقل مزد در شورای عالی کار به هفته آینده موکول شد

جلسه تعیین حداقل مزد در شورای عالی کار به هفته آینده موکول شد

جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال 99 به هفته آینده موکول شد.
 

به گزارش دیوان اقتصاد به نقل از فارس ، جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال 1399 که طبق دعوتنامه قبلی قرار بود روز سه شنبه 20 اسفند برگزار شود، طبق گفته مسئولان وزارت کار، به هفته آینده موکول شد.
بر خلاف سالهای قبل که چندین جلسه برای تعیین حداقل مزد در شورای عالی کار برگزار می‌شد، قرار است امسال به خاطر کرونا و خطر بیماری، در یک جلسه حضوری تکلیف حداقل مزد کارگران در سال 1399 روشن شود.
حدود 13 میلیون کارگر بیمه شده اصلی تامین اجتماعی در کشور وجود دارند که حدود 80 درصد آنها حول و حوش حداقل حقوق مزد دریافت می‌کنند. حد اقل مزد اعمال شده در سال جاری یک میلیون و 560 هزار تومان است که با توجه به شرایط رکود حاکم بر بنگاهها و تورم موجود جامعه باید حد اقل مزد کارگران با این دو مولفه اصلی در شورای عای کار که مرکب از سه نماینده کارگران، سه نماینده کارفرمایان و 5 نماینده دولت به ریاست وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شود.
به گفته فرامرز توفیقی نماینده کارگران در جلسه تخصصی کمیته مزد، میانگین هزینه ماهانه سبد معیشت خانوار کارگری با ظرفیت 3.3 نفر در کشور رقم 4 میلیون و 940 هزار تومان برای خانوار کارگری در سال 99 تصمیم‌گیری شد که این رقم برای تعیین حداقل مزد سال آینده به شورای عالی کار که مبنای بند 2 ماده 41 قانون کار است پیشنهاد می‌شود.
 
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

کانال تلگرام دیوان اقتصاد صفحه اینستاگرام دیوان اقتصاد