اعلام جزئیات تشکیل انجمن‌های سراسری فرهنگ، هنر و رسانه

اعلام جزئیات تشکیل انجمن‌های سراسری فرهنگ، هنر و رسانه

یک شنبه, خرداد 25, 1399 - 14:04 لینک کوتاه اشتراک گذاری با تلگرام پرینت

مدیرکل سازمان‌های کارگری و کارفرمایی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی جزئیات تشکیل انجمن‌های سراسری فرهنگ، هنر و رسانه را تشریح کرد.

به گزارش دیوان اقتصاد، «فرزاد یوسفی» گفت: براساس مصوبه ۲۲ آبان ۹۸ هیات وزیران، صنوف مشمول که پیش‌تر محدودیت‌هایی از قبیل احراز شرایط لازم منطبق با مقررات آیین نامه انجمن‌های صنفی و کانون‌های مربوط ازجمله کمبود تعداد مورد نیاز اعضای لازم در یک رسته تخصصی در استان را داشتند و همچنین آیین نامه مذکور اجازه تشکیل تشکل مورد نظر آنها در سطح سراسری را نمی داد، از این پس می‌توانند تقاضای خود را به شرط دارابودن حدنصاب ۲۰۰ متقاضی برای تاسیس انجمن یا ۲۰۰ عضو برای تبدیل وضعیت انجمن، به این اداره کل ارائه کنند.

مدیرکل سازمان های کارگری و کارفرمایی وزارت تعاون افزود: کمیسیونی مرکب از نمایندگان وزارتخانه‌های تعاون و فرهنگ و هفت نفر از نمایندگان تشکل‌های فعال حوزه فرهنگ، هنر و رسانه تشکیل و مامور و مسئول اجرای بخش‌های مربوطه و تدوین دستورالعمل‌ و شیوه‌نامه‌ اجرایی آن شد.

یوسفی تصریح کرد: همچنین به موجب تصویب‌نامه یاد شده، اشخاص حقیقی پدیدآورنده آثار فرهنگی و هنری و شاغلان بخش فرهنگ، هنر و رسانه می‌توانند برای تاسیس انجمن صنفی سراسری در رسته تخصصی، درخواست خود را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارایه کنند و در صورت ابهام در ثبت یا شمول متقاضیان به مفاد تصویب‌نامه، کمیسیون موضوع بند ۴ تصویب‌نامه هیات وزیران یا همان کمیسیون تشکیل کانون فراگیر فرهنگ، هنر و رسانه صالح به اعلام نظر خواهد بود.

وی یاد آور شد: نکته قابل توجه این که با توجه به سابقه فعالیت تشکل‌های فعال موجود در حوزه فرهنگ و هنر و رسانه، برابر ماده ۴ شیوه‌نامه یادشده "کلیه انجمن‌های موجود فعال درحوزه فرهنگ، هنر و رسانه که مورد تایید کمیسیون هستند، سه ماه از تاریخ انتشار اطلاعیه کمیسیون فرصت دارند حسب مورد نسبت به ارسال تقاضای تاسیس انجمن‌های صنفی سراسری ذی‌ربط یا تقاضای تبدیل وضع خود و تکمیل مدارک و تحویل آن به کمیسیون یا اداره کل (سازمان‌های کارگری و کارفرمایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) اقدام کنند. چنانچه با انقضای این مهلت، تقاضایی از سوی انجمن‌های مذکور ارایه نشود، هرگروه از ذینفعان واجد شرایطی می‌تواند با رعایت این شیوه‌نامه، اقدام به ثبت تقاضای تاسیس انجمن صنفی در اداره کل کند.

مدیرکل سازمان های کارگری و کارفرمایی یاد آور شد: مهلت سه ماهه یاد شده در این ماده، در موارد خاص، برای انجمن‌هایی که بنا به دلایل موجه و مورد تایید کمیسیون موفق به طرح تقاضای خود نشوند، صرفاً برای یک مرتبه و حداکثر تا مدت سه ماه با تصویب کمیسیون قابل تمدید است. بنابراین از تاریخ این اطلاعیه ضروری است تشکل‌های فعال موجود مانند انجمن‌های هنرهای تجسمی، کانون‌ها و انجمن‌های ذیل خانه‌های سینما، تئاتر و موسیقی در خصوص این مسئله و اخذ تصمیمات لازم تسریع کنند.
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

کانال تلگرام دیوان اقتصاد صفحه اینستاگرام دیوان اقتصاد