قیمت گذاری دستوری کیفیت دارو‌ها را کاهش داد

قیمت گذاری دستوری کیفیت دارو‌ها را کاهش داد

عضو هیئت رئیسه اتاق ایران گفت: افزایش کیفیت دارو‌ها نیازمند تخصیص ارز نیمایی و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است.

به گزارش دیوان اقتصاد,ناصر ریاحی رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو و عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره مشکلات واردات تجهیزات دارویی، گفت: واردات تجهیزات و ماشین آلات دارویی با ارز دولتی نیست و واردکننده باید با ارز آزاد دستگاه‌ها را وارد کند. دارو‌های تولیدی شرکت‌های دارویی نیز به دلیل این که ماده اولیه آن‌ها با ارز ۴۲۰۰ تومانی خریداری می‌شود، توسط دولت قیمت گذاری می‌شود.
او ادامه داد: این در حالی است که وقتی شرکت‌های دارویی، واردات ماشین آلات و تجهیزات دارویی را انجام می‌دهند، باید هزینه استهلاک آن روی دارو محاسبه شود، اما این موضوع مورد پذیرش سازمان غذا و دارو نیست. البته مشکلات به همین موضوعات ختم نمی‌شود، بلکه واردات این کالا‌ها که البته در شرایط تحریم و نبود ارز کافی برای شرکت‌ها اگر امکان پذیر باشد، اقتصادی نیست.
رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو همچنین بیان کرد: ماشین آلات داروسازی یا فرسوده هستند یا درحال فرسودگی اند، اما امکان جایگزینی آن‌ها با این قیمت ارز وجود ندارد و این موضوع روی کیفیت تولید دارو‌ها اثر می‌گذارد.
او درباره درخواست شرکت‌های دارویی ادامه داد: اگر قرار است روند قیمت گذاری دارو ادامه داشته باشد، پس باید واردات تجهیزات دارویی نیز، با همان ارز مواد دارویی محاسبه شود یا این که ارز برای واردات ماده دارویی و تجهیزات آن، از حالت ۴۲۰۰ تومانی به ارز نیمایی تغییر کند تا شرکت‌های دارویی بتوانند تجهیزات خود را نو کنند.
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

کانال تلگرام دیوان اقتصاد صفحه اینستاگرام دیوان اقتصاد
.
.
.
.