تاثیر مذاکرات بر بازار سکه و طلا

تاثیر مذاکرات بر بازار سکه و طلا

در حال حاضر معاملات و داد و ستد در بازار به دلیل نوسانات قیمت طلا با کاهش روبرو است و معامله گران و خریدارن طلا در انتظار نتیجه مذاکرات وین هستند.
 

با انجام مذاکرات وین و امیدواری در توافق برجام قیمت طلا در این روزها با ثبات تر است. از طرفی برخی کارشناسان با توجه به نزدیک شدن به سال نو میلادی قیمت طلا جهانی را افزایشی در نظر گرفته اند.همچنین رواج سویه جدید کرونا در 17 کشور باعث افزایش جهانی قیمت طلا شده است.با توجه به تدابیر بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز پیش بینی می شود قیمت طلا در روزهای آینده در کشور با کاهش قیمت رو به رو شود .
همواره در مواقعی که بازار طلا و سکه با نوسان قیمت روبرو است، رکود و کاهش تقاضا در خرید و فروش و معاملات بیشتر می شود.
با تدابیر بانک مرکزی هر چه زودتر نرخ ارز به ثبات برسد تا خرید و فروش در بازار طلا و سکه رونق بگیرد.
در پی برخی اظهار نظرها مبنی بر افزایش قیمت سکه و طلا در نتیجه آغاز مذاکرت، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران این موضوع را رد کرده و ضمن تاکید براینکه در حال حاضر بازار در شرایط آرامی به سر می‌برد .


واکنش بازار طلا به مذاکرات هسته ای
در پی برخی اظهار نظرها مبنی بر افزایش قیمت سکه و طلا در نتیجه آغاز مذاکرت، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران این موضوع را رد کرده و ضمن تاکید براینکه در حال حاضر بازار در شرایط آرامی به سر می‌برد و تقاضای کاذب و هیجانی در بازار سکه و طلا دیده نمی‌شود، از ریزش قیمت انواع قطعات سکه و مصنوعات طلا در معاملات روز (سه‌شنبه) نسبت به روز دوشنبه خبر داد.
به دنبال اینکه شنیده می‌شود آغاز مذاکرت، روند اقتصاد کشور را به سمت صعودی شدن کشانده و سکه و طلا نیز از این قاعده مستثنی نبوده و منجر به افزایش قیمت‌ها در این بازار شده است، ابراهیم محمدولی اظهار کرد: در معاملات بازار، باتوجه به رشد چند دلاری اونس جهانی که به1795دلار رسیده است و کاهش نرخ ارز در بازار، قیمت‌های طلا و سکه روز (سه‌شنبه) نسبت به روز دوشنبه کاهشی بوده است.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اعلام کرد: هر مثقال طلای آب شده دیروز پنج میلیون و 466 هزار تومان ، هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز یک میلیون و 260 هزار تومان تعیین قیمت شد.
وی افزود: هر قطعه سکه تمام طرح جدید با 150هزار تومان کاهش در معاملات امروز به ۱۲ میلیون و600 هزار تومان رسیده و سکه تمام قدیم نیز با کاهش ۱۵۰ هزار تومانی امروز ۱۲ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است. نیم سکه و سکه‌های یک گرمی اما بدون تغییر ادامه مسیر داده‌اند. روز (سه‌شنبه) به ترتیب هر قطعه نیم سکه شش میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و سکه‌های یک گرمی دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارند. ربع سکه نیز با کاهش ۵۰ هزار تومانی نسبت به روز دوشنبه دیروز سه میلیون و ۷۵۰ هزار تومان قیمت دارد.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران تاکید کرد: همه این‌ ریزش ها نشان می‌دهد که قیمت‌ها نسبت به روز گذشته، نه‌تنها افزایش نداشته‌اند بلکه کاهش قیمت هم دیده شده و قیمت‌ سکه و طلا رو به کاهش بوده است، در همین حال حباب سکه نیز به 300 هزار تومان رسیده است.
این مقام صنفی در رابطه با وضعیت میزان تقاضا در بازار نیز گفت: در اینگونه موارد که نوسان در بازار وجود دارد، به‌ویژه زمانیکه نوسان‌ها کاهشی هستند، چندان انتظار تقاضا و داد و ستد بالا وجود ندارد؛ چراکه در مسیر نوسان کاهشی، مشتریان و مصرف‌کنندگان برای رسیدن قیمت‌ها به نرخ نزدیک به واقعیت دست نگه می‌دارند. اما بطور کلی طی چند ماهه اخیر آن تقاضایی که برای بازار سکه و طلا انتظار همیشه مرسوم بوده است، وجود ندارد. البته صفر نیست اما تقاضای قابل توجهی که سال‌های گذشته دیده می‌شد، وجود ندارد. در حال حاضر حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد داد و ستد در بازار انجام می‌شود.
محمدولی تصریح کرد: در حال حاضر نسبت به برخی مواقع همچون چند ماه پیش یا نسبت به اواخر سال گذشته که بازار با التهابات زیاد روبرو شده بود، اکنون آن التهاب‌ها وجود ندارد و بازار با نوسان‌های آرام پیش می‌رود و آرامش بر بازار سکه و طلا حاکم است.
 
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

کانال تلگرام دیوان اقتصاد صفحه اینستاگرام دیوان اقتصاد
.
.
.
.