روزهای گرم بورس در نیمه داغ مرداد

گزارش تحلیل از وضعیت معاملات سهام در نیمه اول مرداد

روزهای گرم بورس در نیمه داغ مرداد

چهارشنبه, اوت 10, 2016 - 10:36 لینک کوتاه اشتراک گذاری با تلگرام پرینت

بررسی روند معاملات سهام در روزهای مرداد ماه 95 حاکی از رونق نسبی بازار سهام در روزهای گرم تابستان بود.

به گزارش دیوان اقتصاد، الهام حدادی :بورس در مرداد ماه امسال روزهای پر فراز و نشیبی را پشس سر گذاشت و عوامل بسیاری در روند معاملات تاثیر گذار بود و شاید به جرات بتوان گفت از ابتدای سال جاری تاکنون بورس پر هیاهو ترین روزها را بر خود دیده و این فراز و نشیب ها خوشبختانه به نفع بورس تمام شد و معاملات با رونق نسبی و استقبال سهامداران جز همراه بود.
این در حالی است که از ابتدای سال مدت های مدیدی بورس در حالتی رکودی به سر می برد و حتی طعم تلخ کاهش شاخص برای مدتی به صورت پیاپی همراه با معامله گران بورس بود.
**بازگشایی نمادها و آغاز روزهای خوش بورس**
بورس اوراق بهادار معاملات سهام در مرداد ماه را در حالی شروع کرد که نماد معاملاتی بسیاری از شرکت ها جهت تشکیل مجمع بسته شده بود و در واقع بازار در روزهای تیر ماه شاهد غیبت بسیاری از نمادها بود. با این حال وقتی نماد معاملاتی شرکت ها در بورس پس از برگزاری مجمع بازگشایی شد، بازار عکس العمل خوبی نشان داد و روند رو به رشدی پیش گرفت.
در واقع بازگشایی نمادها یکی از دلایل خروج بورس از روزهای خسته کننده بوده و بازار با بازگشایی نمادها جانی دوباره گرفت.
**عکس العمل بازار به تغییر مدیریت**
در همان روزهای اول ماه مرداد اتفاق مهم دیگری در بورس رخ داد که تاثیرات مثبتی بر روند معاملات سهام و رشد شاخص ها داشت. در روز 6 مرداد با تایید شورای عالی بورس شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادر شد و در کنار سید احمد عراقچی، حسن امیری هنزکی، علی سعیدی و سعید فلاح پور به عنوان اعضای 5 نفره هیات مدیره سازمان بورس انتخاب شدند و محمد فطانت به عنوان مشاور وزیر اقتصاد انتخاب شد و بازار به این تغییر و تحولات در نخستین روز واکنش مثبت نشان داد.
فضای عمومی بورس اوراق بهادار تهران با تغییرات در مدیریت سازمان بهبود یافته است؛ این در شرایطی است که تاکید اساسی محمدی بر روند سود سازی شرکتها می تواند گویای سیاست جدید ایشان باشد. بر این پایه چشم انداز سودآوری شرکتها و یا انتظارات سرمایه گذاران برای سود شرکتها می تواند فضای بازار را با تغییراتی همراه سازد. شرایط این روزهای بازار، بلوک ها و حمایت های معنادار از بسیاری سهام شاخص ساز اگر چه موجب خشنودی بسیاری از فعالان بود اما این وضعیت به مذاق بسیاری از فعالین بازار خوش نیامد و بسیاری از کارشناسان معتقدند بدون حمایت سود آوری شرکتها این روند ادامه نخواهد یافت.
**وضعیت برخی گروه ها در مرداد**
از همان روز ابتدایی تغییر مهم در سازمان بورس، سهامداران حقیقی با پیش بینی روزهای بهتر برای بازار سرمایه با شور و نشاط بیشتری به معامله سهام پرداخته و همین موضوع بورس را به جاهای خوبی رساند. در این میان با توجه به سوابق مدیر جدید بازار سرمایه سهامداران گروه هایی از جمله خودرویی ها با امید بیشتری به دادوستد سهام پرداختند و صف خرید برای این گروه ایجاد شد.
همچنین سهام گروه حمل و نقل هم از اقبال خوبی برخوردا شد و در کنار روند صعودی سایر نمادها، در روزهای هفته اول و دوم مرداد روند صعودی شاخص ادامه پیدا کرد.در گروه بانکی اما به دلیل به تعویق افتادن برگزاری مجامع این گروه، اندکی نگرانی برای سهامداران ایجاد شد و به همین دلیل این گروه با تمام قدرتی که دارد، نتوانست در جشن صعود شاخص ها چندان موثر واقع شود.
**گزارش های مثبت و منفی سه ماهه **
با آغاز مرداد ماه شرکت هایی که عملکرد سه ماهه شان پایان خرداد ماه بود، اقدام به ارائه گزارش عملکرد بهار خود کردند. در این میان برخی این گزارشات حاکی از وجود وضعیت نامطلوب و گروهی از گزارشات سه ماهه فراتر از انتظارات و برگشت به سمت دوران پیش از تحریم بود.
در واقع نگاهی گذرا نشان می دهد که تولید شرکت ها در سه ماهه بهتر از انتظارات بوده است و در برخی شرکت ها هم فروش بالاتر از دوره مشابه سال قبل قرار گرفته اند و این موضوع سهامداران را تا حدودی خوش‌بین و امیدوار کرد. با این حال با توجه به نبود پشتوانه محکمی برای این رشد، اعتماد به آن اندکی دشوار بوده و کارشناسان در این شرایط سرمایه‌گذاران را به حرکات محتاطانه دعوت می کردند.
**گزارشی از روزهای خوش بازار**
روز چهارشنبه 13 مرداد ماه پانزدهمین روز مثبت متوالی در بورس تهران بود و شاخص بورس تهران (TEDPIX) با رشد 2.1 درصدی توانست برای دومین هفته متوالی بیشترین بازدهی را در میان شاخص بورس­های معتبر جهانی به خود اختصاص دهد. و طبق گزارشی که در این خصوص منتشر شده بود، در مدت مشابه شاخص بورس اسپانیا (IBEX35) با افت 4.6 درصدی، بیشترین افت را نصیب سهامداران این بورس کرد.
بر اساس گزارش یاد شده در هفته یاد شده شاخص کل و شاخص قیمت (ارزش وزنی) بورس اوراق بهادار تهران 2.1 درصد و شاخص کل و قیمت (هم وزن) 1.4 درصد نسبت به پایان هفته قبل افزایش داشته­اند. این در حالی است که از ابتدای سال تا پایان سیزدهم مرداد ماه سال 1395، شاخص کل (ارزش وزنی) افت 2.9 درصدی را تجربه کرده است و شاخص کل ­هم وزن رشد 6.7 درصدی را از آن خود کرده است. اختلاف بازدهی بین شاخص ارزش وزنی و شاخص هم وزن حاکی از عملکرد بهتر شرکت­های متوسط و کوچکتر در مقایسه با شرکت­های بزرگ بورس اوراق بهادار تهران است. در هفته گذشته شاخص فرابورس ایران 1.7 درصد، قیمت سکه بهار آزادی 2.3 درصد و قیمت یورو مبادله­ای 2 درصد رشد داشته و قیمت دلار مبادله­ای بدون تغییر بوده است.
همچنین حجم و ارزش معاملات نسبت به هفته قبل به ترتیب 3 درصد افزایش و 5 درصد کاهش پیدا کرده است. سه صنعت "خودرو و ساخت قطعات"، "استخراج کانه‌های فلزی" و "فلزات اساسی" به ترتیب با 32.6، 12.1 و 11.1 درصد از حجم معاملات هفتگی، بیش از 55 درصد حجم معاملات را از آن خود کرده‌اند.
بر این اساس صنعت "استخراج زغال سنگ" با بازدهی 11.2+ درصد، در صدر صنایع بورسی قرار گرفت. در مدت مشابه صنعت "انتشار، چاپ و تکثیر" با افت 5.1 درصدی، بیشترین افت را تجربه کرد. در میان شرکت­ها در هفته گذشته، "لابراتوار داروسازی دکتر عبیدی" با 32.9+ درصد و "توسعه شهری توس گستر" با 11.3- درصد، به ترتیب بیشترین و کمترین بازدهی را داشته­اند.
مطابق این گزارش در میان صندوق­های سرمایه­گذاری قابل معامله در بورس اوراق بهادار تهران، قیمت صندوق سپهر اندیشه نوین با رشد 3 درصدی، بیشترین افزایش قیمت را به خود اختصاص داد. در مدت مشابه در میان این نهادهای مالی از نظر تغییرات ارزش خالص دارایی (NAV)، صندوق شاخص سی شرکت فیروزه با 3 درصد رشد، بیشترین افزایش ارزش خالص دارایی­های را از آن خود کرده است.
در 7 روز منتهی به سیزدهم مرداد ماه سال 1395 و در بازارهای جهانی، قیمت تمامی فلزات اساسی با رشد همراه بوده و در این میان روی با 5.1 درصد، بیشترین و نقره با 0.5 درصد، کمترین افزایش قیمت را داشته است. در دوره مشابه قیمت انواع نفت با کاهش همراه بوده است و قیمت نفت وست تگزاس، برنت و اپک به ترتیب 2.6، 0.9 و 5.1 درصد کاهش پیدا کرده است.
اتفاقات پیش آمده در روزهای مرداد ماه امسال در بازار سرمایه ایران فضایی خوشبینانه برای فعالان این بازار ایجاد کرده و چه سهامداران و چه مسئولین امیدوارند بتوانند بورس را در این فضای مطلوب و رو به رشد حفظ کنند.
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

کانال تلگرام دیوان اقتصاد صفحه اینستاگرام دیوان اقتصاد
.
.
.
.