صدور بیش‌از 100 هزار کد نمایندگی بیمه در کشور

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرد:

صدور بیش‌از 100 هزار کد نمایندگی بیمه در کشور

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: فارغ از تحریم‌ها ظرفیتهایی درون صنعت بیمه کشور وجود دارد اما رقابت منفی شرکت‌ها در نرخهای غیرواقعی باعث زیان این صنعت شده است. بیش از 100 هزار کد نمایندگی بیمه در کشور صادر شده که بین 3 تا 5 نفر نیرو دارند که مساله درآمد آنها را تحت تاثیر قرار داده است.

به گزارش دیوان اقتصاد، محمدرضا پورابراهیمی ـ رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در سی‌امین همایش ملی و یازدهمین همایش بین‌المللی بیمه و توسعه اظهار کرد: صنعت بیمه نیازمند اصلاحاتی است که بخشی از آن به قانون اصلاح ساختار صنعت بیمه برمی گردد که بتوانیم با همکاری دولت آن را پیش ببریم. نظر ما این است که لایحه ارجح بر مصوبه است. 

وی افزود: یکی از جدیدترین اقداماتی که درخصوص فعالیتهای صنعت بیمه شکل می‌گیرد کروکی الکترونیکی است که انشاءالله به زودی نهایی می‌شود. دیشب هم نشستی با معاونین شرکتهای بیمه‌ای در این زمینه برگزار و ابعاد این موضوع بحث شود. ما باید خدمات به مردم را ساده‌سازی و برون‌سپاری کنیم.

نرخ پایین بازده سرمایه در صنعت بیمه

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: یکی از مهمترین شاخص‌های ارزیابی صنعت بیمه افزایش نرخ رشد اقتصادی است. ضریب نفوذ صنعت بیمه حدود 2 درصد است که با 7 درصد برنامه هفتم فاصله زیادی دارد. اولین اقدام اصلاح برخی آیین‌نامه‌ها است که در حال حاضر آیین‌نامه اصلاح سرمایه‌گذاری در حال پیگیری است. 

پورابراهیمی، یکی دیگر از موضوعات را وضعیت نرخ بازده سرمایه‌گذاری شرکتهای بیمه دانست و گفت: بررسیها نشان می‌دهد بازده سرمایه در صنعت بیمه از متوسط نرخ بازده سرمایه‌گذاری در کشور به مراتب پایین‌تر است. این موضوع به آسیب‌شناسی جدی نیاز دارد و برای رشد این صنعت فکر شود. بسیاری از شرکتها دارای زیان انباشته هستند. این صنعت به دلیل عدم رفتار حرفه‌ای در برخی موارد نیازمند پوشش‌دهی است.

صدور بیش از 100 هزار کد نمایندگی بیمه در کشور

وی با بیان اینکه فارغ از تحریم‌ها ظرفیتهایی درون صنعت بیمه کشور وجود دارد گفت: یکی از چالش‌ها رقابت شرکت‌ها در نرخهای غیرواقعی است که باعث زیان همه می‌شود. از نمایندگی‌های فروش گرفته که کف میدان هستند و بیش از 100 هزار کد نمایندگی در کشور صادر شده که بین 3 تا 5 نفر نیرو دارند تا عدم پشتیبانی از شاخصی که باید این ضریب نفوذ را افزایش دهد دچار مشکل هستیم. موضوع مسائل مالیاتی و بیمه‌های فروش حل نشده است. اشکالات اجرایی مرتبط با این شبکه که می‎خواهد در حوزه مقدم صنعت بیمه فعالیت کند وجود دارد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: در صنعت بیمه و بیمه مرکزی باید این اتفاق بیفتد که از خط مقدم که یک کارشناس در عرصه خدمات ورود می‌کند تا انتهای فرآیند یک ساختار پشتیبانی را ببینیم. رقابت‌های ناصحیح باعث شده درآمد کارگزاری‌ها کاهش پیدا کند. چه کسی از این وضعیت سود می‌برد؟ اثرش در حوزه اقتصاد چیست؟ این مسائل باعث کاهش میزان درآمدها و کاهش ضریب نفوذ بیمه شده است.

به گفته پورابراهیمی، بیمه سرمایه گذاری همگانی کار بزرگی بود که در لایحه بودجه هم دولت موضوع عوارض را در بیمه ثالث کم کرده است. اما امسال بخش زیادی از درآمدهای ثالث را به هلال احمر، فراجا و راهداری دادیم و هیچ گزارشی که منجر به کاهش خسارت در این بخشها شود نداریم. ما مسئولان این بخشها را دعوت کردیم که گزارش دهند اما پولی که از بیمه شخص ثالث کسر می‌شود بابت کاهش خسارات است که اتفاق نیفتاده. 19 هزار نفر در تصادفات شهری و برون‌شهری کشته می‌شوند که باید فکری برای آن شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر ضرورت ارتقای صنعت بیمه گفت: ارتقای صنعت با حضور متخصصان این صنعت که الحمدالله افراد دانشگاهی و علمی و باتجربه هستند در دستور کار قرار گیرد. کمیسیون اقتصادی مجلس نیز همیشه کنار شما بوده و خواهد بود.

وی با بیان اینکه دو نکته باید مورد توجه جدی قرار گیرد افزود: ما پیش نویس قانون اصلاح صنعت بیمه کشور را آماده کرده‌ایم که می‌توانیم تحویل کارشناسان صنعت بیمه بدهیم تا درخصوص آن نظرات کارشناسی را ارایه دهند. مساله دوم در حوزه نظارت است که گزارش شده بخشی از قوانین در بخش بیمه کامل اجرا نمی‌شود. تمام دستگاهها بر اساس ضوابط و مقررات مر قانون را در ارتباط با صنعت بیمه کشور رعایت کنند. 
 
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

کانال تلگرام دیوان اقتصاد صفحه اینستاگرام دیوان اقتصاد
.
.
.
.