صنعت بیمه در بخش صدور و خسارت به علت روش‌های سنتی با پیچیدگی‌های زیادی مواجه است

رییس کل بانک مرکزی خبر داد:

صنعت بیمه در بخش صدور و خسارت به علت روش‌های سنتی با پیچیدگی‌های زیادی مواجه است

علم و فناوری زمینه ای است که می تواند در توسعه بیمه موثر باشد

رییس کل بیمه مرکزی گفت: در حال حاضر هم در بخش صدور بیمه و هم در بخش خسارت با پیچیدگی‌های بسیار زیادی به دلیل وجود روش‌های سنتی در صنعت بیمه مواجه هستیم که باید شرکت‌های جدید و نوآورانه وارد این حوزه شوند و کل سیستم فناورانه باشد.

به گزارش دیوان اقتصاد، غلامرضا سلیمانی در مراسم رویداد تبادل فناوری صنعت بیمه با بیان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی در طول سال‌های گذشته اقدامات ارزشمندی انجام داده است گفت: در صنعت بیمه که یکی از انواع خدمات مالی در کشور محسوب می‌شود ضعف‌هایی وجود دارد که می‌توان برای برطرف‌سازی آنها از ظرفیت صندوق نوآوری استفاده کرد و با پیگیری‌های متعدد به این نتیجه رسیدیم که برای ارتقای فناوری در صنعت بیمه باید از ظرفیت شرکت‌های نوآور استفاده کنیم.

به گفته وی، در حال حاضر شرکت‌های جدید با سرمایه اولیه 500 میلیون می‌توانند وارد این صنعت شوند که تاکنون 33 شرکت وارد شدند و 64 شرکت در صف ورود به این حوزه هستند. وی با تاکید بر اینکه بازار بیمه در حال گسترش و بزرگ شدن است ادامه داد: سرمایه‌گذاران هر چند می‌توانند سرمایه خود را به سمت طلا، بورس و ملک ببرند اما امروز سرمایه‌گذاران متعددی از ورود به صنعت بیمه استقبال می‌کنند.

سلیمانی تاکید کرد:‌ بیمه فقط شخص ثالث نیست و ما ظرفیت‌های بسیار زیادی در بخش بیمه سلامت و درمان تکمیلی داریم و در حال حاضر سازمان‌های بیمه‌گر دولتی فقط می‌توانند بیمه پایه را سرویس دهند و ما امروز در بیمه سلامت شاهد آن هستیم که تقاضا می‌شود سهم بیمه تکمیلی بیشتر شود که باید این سازوکارها از طریق شرکت‌های نوآور به اجرا برسد.

رییس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه صنعت بیمه به ظاهر آرام و در عین حال پیچیده و فنی است ادامه داد: پورتفوی صنعت بیمه امسال به 110 هزار میلیارد تومان می‌رسد همچنین 100 هزار میلیارد تومان خسارت پرداخت شده و در حال حاضر عملکرد صنعت بیمه 220 هزار میلیارد تومان است اما باید حداقل سه برابر این عدد باشد و باید بتوانیم در این صنعت به عملکرد 600 هزار میلیارد تومانی برسیم تا شرکت‌های نوآور وارد این صنعت شوند و اساسا صنعت بیمه سودآور باشد.

وی با بیان اینکه صنعت بیمه با بخش‌های متعددی مرتبط است گفت: سهم بیمه شخص ثالث از 110 هزار میلیارد تومان پورتفوی صنعت بیمه 35 هزار میلیارد تومان است که در همین بخش بیمه با نهادهایی از جمله وزارت راه و شهرسازی، پلیس، قوه قضاییه و سازمان‌های مختلف در ارتباط است.

وی با اشاره به بحث بیمه بازنشستگی اختیاری اظهار داشت: بیمه بازنشستگی اختیاری در واقع همان بیمه زندگی است که امروز زیرساخت‌ها و شرکت‌های آن در کشور  وجود دارد و طراحی بیمه بازنشستگی تکمیلی و مکمل بیمه زندگی در دست اقدام است و این یک طرح ملی محسوب می شود و می‌ تواند به بودجه کشور کمک کند.

 

سلمیانی افزود: در حال حاضر دولت با 200 هزار میلیارد تومان کسری بازنشستگی که سازمان‌ها توان پرداخت آن را نداشتند مواجه است که این بیمه‌های جدید می‌تواند در این حوزه به دولت کمک کند.

رییس کل بیمه مرکزی تاکید کرد:‌ در حال حاضر افراد بین 30 هزار تومان تا یک میلیارد تومان حق بیمه زندگی می‌پردازند و امروز صنعت بیمه در بخش بیمه‌های زندگی خدمات جدیدی به مردم ارایه می‌دهد.

وی با اشاره به لزوم تنوع محصولات بیمه‌ای گفت: ‌امروز امکان بیمه کردن صدای خوانندگان، پای فوتبالیست‌ها، بیمه پرندگان و حیوانات و ... وجود دارد و ما به دنبال افزایش محصولات بیمه‌ای هستیم.

سلیمانی ادامه داد: در حال حاضر 43 محصول رسمی و مصوب بیمه‌ای وجود دارد که ما از شرکت‌های نوآور می‌خواهیم محصولات جدید طراحی کنند و دو تا پنج سال حق مالکیت معنوی آن محصول را دارند و سایر شرکت‌ها نمی‌توانند برای آن محصول با این شرکت‌ها رقابت کنند.

کریمی در مراسم رویداد تبادل فناوری صنعت بیمه با بیان اینکه عامل مدیریت مهمترین شاخصه برای پیشبرد امور است گفت: چهار وظیفه هدایت، رهبری، برنامه‌ریزی و سازماندهی برای مدیریت عنوان شده که در مدیریت نوین مباحث نوآوری و خلاقیت به آن اضافه شده و از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

وی با بیان اینکه نوآوری را در جوانان با استعداد کشورمان می‌بینیم گفت: خوشبختانه در سطح معاونت رییس جمهوری برای پرورش جوانان با استعداد جایگاه دیده شده و این جای خوشحالی دارد.

وی با اشاره به موضوع مهم تامین منابع مالی در بحث اجرای نوآوری‌های جدید گفت: در این ساختار بحث صندوق نوآوری و شکوفایی دیده شده است که افراد با سرمایه‌های خود بتوانند برای شکوفایی جوانان نوآور استفاده کنند.

رییس سندیکای بیمه‌گران ایران با اشاره به اهمیت منابع مالی در این حوزه اظهار داشت: خاطره‌ای از قرائتی نقل می‌شود مبنی بر اینکه در یکی از مراسم‌ها به متولیان مراسم به صراحت اعلام کرد حق منبر نباید فراموش شود و متولی مراسم به شوخی به آقای قرائتی گفت که تمام این مجلس متعلق به شماست اما قرائتی پاسخ داد چون اسب حضرت عباس متعلق به حضرت عباس است نباید  جو بخورد؟ بنابراین ما هم باید در این حوزه‌ها به مباحث مالی توجه داشته باشیم.

کریمی ادامه داد: در حال حاضر 80 هزار نمایندگی بیمه در سطح کشور وجود دارد که شرکت‌های نوآور می‌توانند در ارتقای کارآیی و بهره‌وری به کمک آنها بیایند.

وی با اشاره به ضریب نفوذ بیمه گفت: در  حال حاضر ضریب نفوذ بیمه در ایران 2.6 درصد است که در قوانین بالادستی این عدد را هفت درصد در نظر گرفتند که میانگین ضریب نفوذ بیمه در دنیا هم هفت درصد است.

ی افزود: در حال حاضر ضریب نفوذ بیمه در ژاپن هشت درصد، در آمریکا 12 درصد در کره جنوبی و انگلستان 11 درصد است و ما باید خودمان را به ضریب نفوذ هفت درصدی برسانیم. رییس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: شرکت های دانش بنیان می توانند برای رفع نیازهای صنعت بیمه در دو حوزه توسعه بازار و کاهش هزینه خدمات ارایه دهند.

علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: شروع فعالیت شرکت های دانش بنیان مربوط به سال ۸۹ و تصویب قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان است. بعد از گذشت ۱۱ سال ۶۵۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور پا گرفته و اکوسیستم نوآوری از این شرکت ها، استارتاپ ها و شتاب دهنده ها و صندوق های تامین مالی در کشور را شکل داده اند.

وی بیان کرد: امسال تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت که کلیات این قانون به جز یک بند آن به تصویب رسیده است.

وحدت با بیان اینکه تصویب قانون جهش تولید نقطه عطفی در دهه دوم فعالیت شرکت های دانش بنیان است، تصریح کرد: این شرکت‌ها در حوزه های بسیاری فعال هستند و بیشتر در حوزه‌هایی توانمند شدند که درخواست بیشتری بوده است، در طرح جهش تولید در خصوص سرمایه گذاری مشترک بانک ها و صندوق نوآوری و شکوفایی برنامه های خوبی دیده شده است.

وی ادامه داد: مشکلات و چالش هایی در چارچوب صنعت بیمه وجود دارد؛ در حالی که حداکثر استفاده صنعت بیمه از شرکت های دانش بنیان، در بخش کوچک فروش بیمه است. این شرکت‌ها در دو حوزه می توانند به صنعت بیمه خدمات رسانی کنند که یک حوزه آن رفع نیازهای صنعت بیمه در زمینه هایی مانند کاهش هزینه ها و افزایش راندمان است.

وحدت یادآور شد: در حوزه ای مانند دفاع که اصل محرمانگی در آن حاکم است، هر جا نیاز شد از توان این شرکت ها استفاده شده است و اکنون پیشرفت های کشور مدیون این شرکت ها و نوآوری باز است.

وی گفت: در هر حوزه ای که درها باز بود این شرکت‌ها توانستند نقش آفرینی کنند. دومین حوزه ای که این شرکت ها می توانند در صنعت بیمه موثر باشند، توسعه بازار است.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: اگر می خواهیم ضریب بیمه از ۲.۶ به هفت درصد برسد، نیاز است بیمه های جدیدی تعریف شود و این امر بدون برون سپاری قابل حل نیست.

وی با تاکید بر اینکه این شرکت ها دارای ظرفیت های بالایی هستند، عنوان کرد: مسیر موفقیت صنعت بیمه چه در حوزه کاهش هزینه ها و چه در توسعه بازار از شرکت های دانش بنیان و نهادهای سیاستگذار می گذرد.

وحدت گفت:  اصراری نداریم که این شرکت ها در حوزه فروش بیمه وارد شوند. حوزه های علم و فناوری زمینه ای است که می تواند در توسعه بیمه موثر باشد. در حال حاضر در صندوق در قالب مسابقه بیمه سرمایه گذاری را آغاز کرده ایم.

گفتنی است در این مراسم سه قرارداد و دو تفاهم نامه بین شرکت های بیمه و دانش‌بنیان‌ در صندوق نوآوری و شکوفایی به امضا رسید.
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

کانال تلگرام دیوان اقتصاد صفحه اینستاگرام دیوان اقتصاد
.
.
.
.