کشف نرخ سود در بازار بدهی منطقی‌تر است

کشف نرخ سود در بازار بدهی منطقی‌تر است

سه‌شنبه, نوامبر 8, 2016 - 10:05 لینک کوتاه اشتراک گذاری با تلگرام پرینت

مدیرعامل تامین سرمایه آرمان گفت: با جایگزینی بازار بدهی به جای بانک ها، نرخ سود باید از میزان تقاضا در این بازار تعیین شود.

به گزارش دیوان اقتصاد، محمودرضا خواجه نصیر در گفت‌وگو با ایبنا، با اشاره به نقش بازار بدهی در کشور بیان کرد: بازار بدهی یکی از نیازهای غیر قابل اجتناب بازار مالی است که تاکنون به علت بی توجهی به آن بازدهی لازم و کارآمدی نداشته است.
مدیرعامل تامین سرمایه آرمان افزود: توجه و اهمیت مسئولان عالی رتبه به عملکرد بازار بدهی می تواند موجب کشف قیمت های منطقی به خصوص نرخ سود، تسهیلات و... باشد؛ در حالیکه این کار هم اکنون تنها از طریق بانک ها صورت می گیرد که در مواقعی به زیان بانک هم می شود.
وی اظهارکرد: با تعیین نرخ بهره در بازار بدهی، می توان مانع از رجوع مردم به بازارهای غیر مجاز و غیر شفاف شد. نرخ واقعی باید از میزان تقاضا در این بازارهای مشخص شود.
خواجه نصیر درباره تاثیر این بازار در نظام مالی بیان کرد: با رونق بازار بدهی، سرمایه‌گذاری امن‌تری در بازار های مالی می شود که از این طریق تامین مالی پروژه های بزرگ و بلند مدت آسان تر می شود و صنایع از رکود خارج می شوند.
مدیرعامل تامین سرمایه آرمان با اشاره به اینکه فعلا نمی توان به کشف قیمت در بازار بدهی اتکا کرد، گفت: با توجه به حجم و بخش اندک بازار بدهی در نظام مالی همچنین اقتصاد کلان کشور بانک ها همچنان صاحب امتیاز این موضوع هستند.
وی افزود: اساسا اوراق بهادار در بازارهای سرمایه مسیری برای خروج از انجماد دارایی ها است که نتیجه آن ایجاد تعهد و پشتوانه در تامین نقدینگی و اعتبار سنجی شرکت های تامین سرمایه و.... خواهد بود. بازار بدهی می تواند ابزاری برای اعتبار سنجی دارایی های شرکت ها باشد.
خواجه نصیر در پایان خاطرنشان کرد: بازار سرمایه باید از تنگنای کمبود نقدینگی رها شود، شرکت ها باید از طریق بازار بدهی، پشتوانه اوراق داشته باشند تا در شرایط بحران با مشکلات نقدشوندگی و نقدینگی رو برو نشوند.
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

کانال تلگرام دیوان اقتصاد صفحه اینستاگرام دیوان اقتصاد
.
.
.
.