امارات مذاکرات اوپک پلاس برای افزایش تولید نفت را به شکست کشاند

امارات مذاکرات اوپک پلاس برای افزایش تولید نفت را به شکست کشاند

شنبه, ژولیه 3, 2021 - 08:10 لینک کوتاه اشتراک گذاری با تلگرام پرینت

مخالفت امارات و درخواست این کشور برای سهمیه بیشتر تولید باعث شکست مذاکرات اوپک و متحدانش در رسیدن به‌ توافق برای افزایش تولید شد.

به گزارش دیوان اقتصاد به نقل از تسنیم، اوپک و متحدانش به دنبال مخالفت یکی از اعضای کلیدی و به خطر افتادن اتحاد این ائتلاف مذاکرات عرضه نفت را به روز دوشنبه موکول کردند.
مذاکرات این ائتلاف بخاطر تاکید امارات برای افزایش سهمیه تولید آن، بدون رسیدن به هیچ قراردادی جهت افزایش عرضه نفت به پایان رسید. این مسئله که مذاکرات را به روز دوم کشانده بود، می‌تواند مدیریت این گروه بر بهبود بازار نفت پس از بحران کرونا را به خطر بیندازد.
مذاکرات در روز دوشنبه از سر گرفته خواهد شد. آمریکا در مورد افزایش قیمت بنزین با بالا رفتن قیمت نفت تا 75 دلار در هر بشکه ابراز نگرانی کرده است.
شکست ائتلاف اوپک پلاس در توافق بر سر افزایش تولید، بازار را تحت فشار خواهد گذاشت و قیمت نفت را بالاتر می برد. ولی یک سناریوی دیگر هم وجود دارد: اگر اتحاد این ائتلاف کلاً از بین برود، مانند اتفاقی که در جنگ قیمت سال گذشته افتاد، قیمت نفت سقوط خواهد کرد.
طبق گفته آرمیتا شن از موسسه مشاوره انرژی اسپکتس در لندن:«مسئله فعلی نشانه واضحی از مقاصد امارات است. آنها دستورالعمل آشکاری برای افزایش تولید دارند و به دنبال نفوذ بیشتر هستند».
ابوظبی در 2020 قصد ترک اوپک را داشت تا بتواند نفت بیشتری تولید کند و از سرمایه‌گذاری میلیارد دلاری در توسعه ظرفیت تولیدش سود ببرد. مخالفت امارات در جلسات اوپک پلاس نشان می‌دهد آنها هنوز هم هم همین نیت را دارند.
بیشتر اعضای اوپک پلاس موافقت پیشنهاد افزایش تولید روزانه 400 هزار بشکه‌ای پس از ماه اوت و تمدید این قرارداد تا پایان 2022 هستند.
ولی امارات قصد دارد مبنای تولید خود را که سهمیه تولید با توجه به آن محاسبه می‌شود، افزایش دهد و مبنای فعلی را ناعادلانه می‌داند و تا وقتی که با این درخواست موافقت نشود اجازه عقد قرارداد را نمی‌دهد. به این ترتیب 700 هزار بشکه در روز به تولید امارات اضافه خواهد شد.
قیمت نفت خام به دنبال بهبود تقاضا 50 درصد در سال جاری میلادی افزایش یافته است. روند رشد تقاضای نفت در حال حاضر سریع‌تر از افزایش عرضه نفت است.
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

کانال تلگرام دیوان اقتصاد صفحه اینستاگرام دیوان اقتصاد
.
.
.
.